Зміни до містобудівної діяльності. Чого чекати у будівельній галузі?

Опубліковано July 25, 2016 в Будівництво і право власності, Публікації

Зміни до містобудівної діяльності. Чого чекати у будівельній галузі?

12 липня 2016 року Верховною Радою України прийнято в першому читанні Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» (№ 4733-1 від 03.06.2016 року).

Зокрема пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про землеустрій», «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», «Про благоустрій населених пунктів», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», «Про ліцензування видів господарської діяльності».

У цих змінах передбачається перехід від триступеневої дозвільної системи (повідомлення, декларація, дозвіл) до двоступеневої (повідомлення, дозвіл), а також заміна «категорії складності об’єктів будівництва» на «класи наслідків (відповідальності) об’єктів будівництва».

Так, об’єкти І та ІІ категорій складності переводяться до об’єктів із незначними наслідками, об’єкти ІІІ та ІV категорії складності – до об’єктів із середніми наслідками; об’єкти V категорії складності – до об’єктів зі значними наслідками.

Також у проекті замість реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт вводиться термін «повідомлення про початок виконання будівельних робіт»; скасовується вимога винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт; зменшено в ряді випадків відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності тощо.

Крім цього Проектом передбачено введення нового суб’єкта експертної діяльності проектів будівництва – «саморегулівної організації у сфері архітектурної діяльності за відповідним напрямком підприємницької діяльності» , а також виключено з переліку об’єктів, які підлягають обов’язковій експертизі, «об’єктів, які споруджуються на територіях із складними інженерно-геологічними та техногенними умовами» щодо їх «міцності, надійності та довговічності».

Загалом Проект Закону розроблено з метою приведення у відповідність дозвільно-погоджувальних процедур у будівництві до кращих європейських практик, в том числі з метою покращення рейтингу Doing Business щодо якості контролю в будівництві.

Однак, зважаючи на зауваження, надані Головним науково-експертним управлінням, на друге читання Проект Закону буде винесено із змінами, зокрема щодо зменшення відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Автор статті: адвокат Олена Мрачковська

+38 (067) 945-91-33
+38 (066) 551-63-34