Чи мають право податківці нараховувати штраф за несвоєчасну сплату податку на нерухоме майно фізичній особі, яка так і не отримала податкове повідомлення-рішення?

Опубліковано July 5, 2016 в Податки та сбори

Чи мають право податківці нараховувати штраф за несвоєчасну сплату податку на нерухоме майно фізичній особі, яка так і не отримала податкове повідомлення-рішення?

Засоби масової інформації, зокрема в новинах 1 липня 2016 року повідомили інформацію, що начебто почав діяти новий податок на нерухомість і відсутність квитанції від контролюючих органів про оплату податку не є підставою для його несплати фізичними особами.

Тобто сам іди до податкової та проси обчислити податок та видати квитанцію. Крім того ЗМІ також зазначили, що в будь-якому випадку, якщо податок не буде сплачено протягом двох місяців, то податкова нараховує штраф 10% (20%) від суми боргу.

По-перше, ніякого нового податку на нерухоме майно в липні не з’явилося.

Останні зміни до статті 266 (Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) Податкового кодексу України були внесені 24 грудня 2015 року та набрали чинності 1 січня 2016 року.

Про ставку податку на нерухоме майно у 2016 році можна дізнатися зі статті «Зміни податкового законодавства щодо сплати податку на нерухоме майно у 2016 році».

По-друге, ніякої квитанції від податкових органів ви не отримаєте, оскільки податківці в даному випадку надсилають (вручають) лише податкові повідомлення-рішення із зазначенням платіжних реквізитів для сплати податку.

По-третє, з інформації, розповсюдженої ЗМІ незрозуміло з якої саме дати починається відлік двох місяців, протягом яких необхідно сплатити податок на нерухомість.

Разом з тим, відповідно до статті 266.7.2. Податкового кодексу України,

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Відповідно до статті 266.10.1. Податкового кодексу України,

Податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачується:
а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Тобто, підставою для сплати фізичною особою податку на нерухоме майно є лише отримане від контролюючих органів податкове повідомлення-рішення, яке останні мають надіслати до 01 липня року, який настає за звітним.

Крім цього, платник податку (фізична особа) зобов’язаний сплатити податок на нерухоме майно протягом 60 днів починаючи саме з дати отримання податкового повідомлення-рішення.

Разом з тим, податковим законодавством не передбачено жодних обов’язків платника (фізичної особи) щодо строків звернення до фіскальних органів або самостійного обчислення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. Отже у контролюючих податкових органів відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій фізичній особі, яка не отримала податкове повідомлення-рішення, у зв’язку з чим не сплатила податок на нерухоме майно.

Автор: адвокат Олена Мрачковська.