«Будівельній амністії» бути?

Опубліковано November 16, 2016 в Будівництво і право власності, Публікації

«Будівельній амністії» бути?

Нагадаю, що відповідно до п. 9 Розділу V Прикінцевих положень ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»,

Орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2015 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року;

збудовані до 12 березня 2011 року:

громадські будинки I і II категорій складності;

будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.

Порядок прийняття в експлуатацію таких об’єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 квадратних метрів включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.

До власників (користувачів) земельних ділянок, які відповідно до цього пункту подали документи про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт об’єктів будівництва, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об’єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.

22 грудня 2015 року було зареєстровано законопроект щодо продовження до кінця 2016 року терміну прийняття в експлуатацію самочинно збудованих об’єктів будівництва, без застосування штрафних санкцій.

18 жовтня 2016 року вищевказаний законопроект було прийнято у першому читанні та станом на сьогодні, здавалося б, його прийняття втрачає сенс, оскільки рік вже майже закінчився. Однак, відповідно до рекомендацій Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, вказаний проект Закону рекомендовано Верховній Раді України прийняти в цілому з урахуванням продовження терміну його дії до 31 грудня 2018 року.

Станом на 08 листопада 2016 року до законопроекту офіційно внесено декілька поправок до другого читання, а саме абзац перший п. 9 Розділу V Прикінцевих положень ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» запропоновано прийняти у наступній редакції:

«Орган державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2018 року безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт (крім багатоповерхових багатоквартирних житлових будинків та об’єктів, збудованих з істотним порушенням законодавства та будівельних норм і правил), за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію».

Тобто, перелік об’єктів будівництва було замінено на ряд виключень, зазначених у дужках, що певним чином розширює коло об’єктів будівництва, які підпадають під будівельну амністію.

Разом з тим, викликає сумнів словосполучення «істотні порушення», адже чіткого визначення істотних порушень містобудівного законодавства не має, та як показує судова практика, органи ДАБІ навіть незначні порушення  будівельних норм і правил намагаються  видати за «істотні», що може стати підставою для формальної відмови приймати об’єкт будівництва до експлуатації. У такому разі, у власників (користувачів) земельних ділянок є два шляхи, – або виправляти усі порушення будівельних норм та містобудівного законодавства, на які вказує ДАБІ, або іти до суду та доводити, що порушення, в разі його наявності, не є істотним.

Тож, невдовзі кожен власник самочинно збудованого об’єкту зможе перевірити особисто, чи є дієвою «будівельна амністія» у новій редакції, чи ні.

Слід відмітити, що багато садових і дачних самочинно збудованих до 2011 року будинків до цього часу залишаються поза Законом, що шкодить як громадянам, які позбавлені можливості зареєструвати своє право власності та вчиняти правочини, так і державі, яка недоотримує до бюджету значну суму податку на нерухоме майно.

Автор статті: адвокат Олена Мрачковська.

+38 (067) 945-91-33
+38 (066) 551-63-34